Простити так просто, і так складно…

Простити так просто, і так складно...
Простити так просто, і так складно…

З прадавніх часів до нас дійшла традиція прощення. Давні люди усвідомлювали психологічне значення такого феномену. Образи, суперечки, неможливість простити руйнують людину зсередини. Багато психічної енергії витрачається на переживання цих почуттів та утримання їх подалі від свідомості й тих, на кого ми ображені. Так за життя назбирується чималий «мішок» деструктивних емоцій, енергій, які гальмують наш особистісний ріст та рух вперед. Важливість вміння прощати настільки величезна, що в якийсь час розвитку нашої культури появився християнський день – Прощена неділя.
Цього дня всі у всіх у родині просять прощення, щиро отримують його. А разом з ним – і досвід можливості бути прощеним.
Саме родина дає відчуття свободи від такого тягаря як почуття провини, яке безумовно виникає в конфліктних ситуаціях. В родині ми отримуємо приклад можливості простити себе. Виявляється, простити когось буває легше, ніж що-небудь простити собі.
Маю досвід спостереження за людським почуттям провини і тим нелегким шляхом до прощення себе за аборти, за виживання у бою чи в автокатастрофі, за неможливість врятувати близьких від недуги, за зруйновані сосунки і зраджені почуття, образливі слова, дії…
Простити – означає визнати людську, грішну і недосконалу, природу близьких та побачити власну недосконалість. Визнання і прийняття себе й інших ось такими – смертними, грішними і недосконалими і означає простити…
З малих літ нас вчать попросити пробачення за провину. Далі ми обходимось із цим вмінням по різному: забуваємо, вважаємо це дитячим атавізмом в дорослому житті або проявом слабкості. Насправді, наша сила, відповідальність і дорослість якраз в здатності бачити, усвідомлювати і визнавати свої помилки, промахи і вади та просити прощення у людей поряд та у самих себе.
Будьмо сьогодні дорослими, зрілими і здатними простити інших і себе.

Наталія Братасюк