П’ятниця

Часто ми чуємо в церкві як треба проводити неділю, але дуже рідко, або майже ніколи, не чуємо як треба проводити інший святий день – п’ятницю!
П’ятниця – день Господніх страстей.
День, коли Ісус був розіп’ятий, помер і був похований.
День смутку і жалоби.
У цей день Церква наказує постити.
А що є насправді?

Часто повертаючись в п’ятницю ввечері з роботи, бачимо маже в кожному барі, кафе чи ресторані – забави, веселощі, танці. Ще б пак. Робочий тиждень закінчився, чом би не погуляти? Не розслабитись?
В багатьох колективах вже стало традицією похід в п’ятницю ввечері в кафе чи бар. І коли ж як не в п’ятницю відбувається різні корпоративи, відзначаються ювілеї, дні народження співробітників? Тільки в п’ятницю. Бо якщо наступного ранку болітиме голова – на виробництво це не вплине.

В багатьох школах саме в п’ятницю влаштовують дискотеки для учнів. І, якщо знаходяться батьки чи вчителі, які протестують проти цього, з них кепкують, насміхаються, говорять що вони не сучасні.

Коли ввімкнути в п’ятницю ввечері телевізор, що ми побачимо. Співи, танці, різні низькопробні гумористичні шоу, на кшталт «Розсміши коміка», «95 квартал», «камеді клаб», «Бойцовський клуб» і таке інше. Пригадую, як декілька років тому в Страсну П’ятницю Україна вперто шукала таланти. І коли ж як не в п’ятницю розслабитись біля блакитного екрана з пляшечкою пива і пореготати.

З’явилась вже навіть нова мода – влаштовувати в п’ятницю весілля, з кортежем, з феєрверками. Ще й заявляють гостям з самого початку, що священик дозволив, тож їжте, пийте, веселіться.
Не знаю чи робили відповідне соціологічне дослідження про тривалість шлюбів, які укладаються в п’ятницю чи в Великий Піст, але маю глибокі сумніви стосовно їх довготривалості. На те, що починається в гріху, немає Божого благословення.

Можливо хтось може звинуватити мене в надмірні строгості, але коли ми забавляємось, веселимося в п’ятницю, стаємо подібними до чоловіка, який п’є з друзями пиво, співає, танцює в той час, коли в сусідні кімнаті його батько лежить у труні.

Мирон Шкробут