Що потрібно для щастя?

Для психологічного здоров’я (а отже і щастя) необхідними є дві речі:
1. Картинка світу. Тобто власне бачення світу, яке особа може логічно пояснити.
2. Своє місце в цій картинці світу. Тобто власна спроможність дати собі раду в цьому світі.
І тут зовсім не йдеться про те, що картинка має бути правильною. Для кожного рівня свідомості, як правило, – своя картинка. Можемо рости рости і доповнювати, деталізувати її. Можемо спрощувати. Головне, щоб це було зрозумілим і прийнятним. Адже, якщо чогось не розуміємо – відчуваємо тривогу, особливо якщо йдеться про базові речі, про виживання. З іншого боку, якщо бачимо логічну картинку але ворожого до нас світу – це не дуже сприяє щасливому розвитку.

Чому я це пишу? Тому, що важливо пам’ятати про те, що пазли “картинки світу” мають бути в голові поскладані. Але ми не можемо претендувати на те, що це буде правдою. Ми поняття не маємо, що хоче інша людина і чому вона так говорить чи діє. Нам навіть складно розуміти, що саме вона має на увазі, говорячи про те чи інше. Адже наші картинки світу різні, знання і досвід – теж, вже мовчу про смаки і бажання.

І скільки дійових осіб в певній ситуації, стільки й “правд”, точніше логічно пояснених картинок цієї ситуації. Це нормально. Істину знає лише Бог. А нам достатньо “поскладати свої пазли в голові”, розуміючи, що це лише спроба пояснити світ. І наше бачення може бути помилковим частково, в більшій чи меншій мірі і навіть повністю. Тому, не варто “зациклюватися” на своїй правді, доводячи її всім навколо. Варто бути відкритим, не боятися змінюватися самому і змінювати свою картинку світу, не боятися визнавати помилки і вибачатися. Варто жити, відчуваючи і усвідомлюючи кожен момент. А не “підлаштовувати” світ під колись складену картинку світу, вишукуючи підтвердження своєї правоти. Адже світ надзвичайно різноманітний, і в ньому є все, щоб підтвердити ту чи іншу картинку світу. Що шукаєте – те й знайдете.