(Лк. 19:1-10) Ісус у Закхея.

Кожна людина, що має логічне мислення прагне до одного, осягнути щастя. Це цілком природнє бажання, бо закладене в серце людині самим Творцем. Тому, кожен чоловік протягом життя іде в пошуках свого щастя, але не рідко не знаходить його, або й зовсім губиться у життєвому каламбурі.
Сьогоднішнє Євангеліє, змальовує саме такого чоловіка, що осягнув багато матеріальних благ, але на серці не відчувається щасливим! Коли матеріальні блага, добре здоров’я, добра посада не дають щастя, то що це таке – щастя?
Закхей є чоловіком не простим, він є головою митників, що дає йому досить високі доходи, але робить і найгіршу репутацію у народі. Митники завжди піднімали відсоток, і за рахунок цього збагачувались. Закхей найстарший з них, тому мав відсоток від всіх. Він мав достаток, але не мав спокою у серці. Саме ім’я Закхей, це є скорочення від єврейського імені Захарія, що має значення: «Господь згадав, подумав про когось». Закхей є відкинений суспільством, хоч і є на вершині драбини суспільства, він є великим грішником, але не відкинутий Богом. Закхей це
відчуває у глибині свого серця, він шукає зустрічі з слугою Божим, з вчителем, що дає добрі поради і не відкидає грішників і скривджених. Він вирішив у будь який спосіб зустрітись з чим вчителем, і для цього прикладає всі можливі зусилля, де показує своє міцне здоров’я вилазячи на смоківницю. Коли ми відчуваємо тягар на своєму серці, несправедливість, розчарування, чи ми шукаємо як Закхей зустрічі з Христом, чи ми прикладаємо для цього все зусилля?
Зусилля Закхея не залишаються без уваги Божої – «Господь згадав, подумав про нього», як і свідчить його ім’я. Христос забажав відвідати його помешкання, вчитель Ізраїля йде до грішника, що не могло не зацікавити народ! Закхей приймає Ісуса радо, він змінюється сам, бо направляє своє життя і серце. Він направляє кривду, як велить закон Божий, мало того, він слідує за благодаттю, роблячи більше ніж вказує справедливість Божа – «… а коли чимсь когось і покривдив, поверну вчетверо». Що ставить нам велике запитання: чи був він грішником? Якщо він по
ловину віддасть вбогим, а решту покривдженим поверне в четверо! То чи справді його майно було нажите крадежем?
Як бачимо, навіть чесне нажите майно не приносить щастя, і втрата майна теж не впливає на правдиве щастя. Добре ім’я Закхея амністоване з приходом Христа в його оселю, але справжня радість Закхея і щастя – це сам Ісус Христос. Сама присутність Бога викликає щастя, і ніщо не може на це вплинути, а ні добрі справи чи речі, або лихі. Це справжнє щастя, що дає передсмак тої доброї новини, які й приніс нам Христос у своїм повчанні.
Відомий у світі мільйонер Джордж Істмен, засновник відомої компанії, яка продукує фільмові апарати. Застрілив себе, залишивши записку: «я мав усе, що життя могло мені дати. На жаль, життя не може мені дати чогось більшого, тому я не хочу жити».
Тільки одна людина серед всього творіння вічно невдоволена сучасною їй дійсністю, вона завжди бажає безмежного, тому задовольнити її може лише те, що вічне, безмежне. Правдиве щастя починається тут серед дочасного, а звершення має у вічності, в Бозі, про це не варто ніколи забувати.

ієрм. Андрей Павлишин,ЧСВВ