СВЯТИЙ ЄФРЕМ СИРІЙСЬКИЙ – Про вісім головних пристрастей і боротьбу з ними

Про вісім головних пристрастей і боротьбу з ними

1. Знай, що є вісім пороків, з яких постає все лихе: черевоугодництво (обжерливість), розпуста (блуд), грошолюбство, гнів, сум (печаль), нудьга, марнославство, гордість. Саме з ними повинна боротися кожна людина.
2. Ти ж, якщо хочеш перемогти черевоугодництво, полюби здержливість, май страх Божий – і переможеш.
3. Якщо хочеш перемогти розпусту, полюби чування і бажай безнастанно перебувати з Богом, завжди пам’ятай про смерть, не веди розмов із жінкою – і переможеш.
4. Якщо хочеш перемогти грошолюбство, полюби бідність і не будь марнотратним.
5. Якщо хочеш перемогти гнів, стань лагідним і великодушним; пам’ятай, скільки зла вчинили юдеї Господеві нашому Ісусу Христу, однак Він як Бог чоловіколюбний не гнівався на них, натомість молився за них: Отче, відпусти їм цей гріх, не знають бо, що роблять (Лк. 23:34).
6. Якщо хочеш перемогти сум, ніколи не журися про дочасне; якщо тебе ображають словом, турбують або безчестять, – не журись, а навпаки – радій. Сумуй лише тоді, коли согрішиш; але й тоді знай міру, щоб не впасти у відчай і не загинути.
7. Якщо хочеш перемогти нудьгу (униніє), берись, хоч ненадовго, до якої-небудь фізичної праці, читай або багато молися.
8. Якщо хочеш перемогти марнославство, не люби ні похвали, ні почестей, ні гарного вбрання, ні головування, ні першости, натомість люби, коли тебе ганять і безчестять, зводять на тебе наклепи; сам собі докоряй, що ти согрішив більше, ніж будь-який інший грішник.
9. Якщо хочеш перемогти гордість, то що б ти не робив, не кажи, що сам це робиш – своєю працею, своїми зусиллями. Але коли постиш чи чуваєш, спиш на долівці, співаєш псалми чи б’єш багато поклонів, кажи, що діється це з Божою поміччю і Божою опікою, а не твоєю власною силою і не твоїм старанням.