КАТЕХИЗМ КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ

Катехизм Католицької Церкви (ККЦ) – книга, що містить стислий виклад основних положень католицької віри.

Найновіший католицький катехизм був укладений за постановою позачергового Синоду єпископів 1985 року. Папа Йоан Павло ІІ затвердив його 25 червня 1992 року. Як зазначено в передмові, цей катехизм містить «і нове, і старе (пор. Мт. 13,52), оскільки віра завжди залишається тією самою; і в той же час вона є джерелом завжди нового світла». Він зберіг традиційний порядок, уже застосований у Катехизмі святого Пія V, та його зміст було викладено «“по-новому”, щоб відповісти на питання, які виникають у нашу епоху».

Катехизм пропонує органічний і синтетичний виклад найважливішого змісту католицького віровчення – як у тому, що стосується віри, так і в питаннях моралі – у світлі ІІ Ватиканського собору і всієї церковної Традиції. Його головні джерела – це Святе Письмо, тексти Отців, літургія й учення Церкви. Він призначений слугувати «базовим текстом для катехизмів чи інших стислих викладів, які створюються в різних країнах» (Синод єпископів 1985 року, Прикінцева доповідь II, В, 4).

Текст призначений для тих, хто відповідальний за катехизацію, передовсім – для єпископів як учителів віри і церковних пастирів. Катехизм даний їм як знаряддя, що має допомогти у здійсненні покликання навчати люд Божий. Через єпископів він звернений до авторів катехизмів, священників і катехитів, а також до всіх християн, для яких може бути цінним матеріалом для поглиблення віри.

Книга складається з чотирьох частин, пов’язаних таємницею віри: християнська віра (І частина) втілюється й передається в літургії (ІІ частина); вона просвічує і зміцнює дітей Божих у їхніх справах (ІІІ частина), стаючи основою нашої молитви, найвищий прояв якої – «Отче наш», і серцем нашого прохання, нашої хвали та нашого заступництва за інших (IV частина).

Українською мовою ККЦ вперше видано 2001 року.

джерело